Ako vybrať zahradnú stoličku a kreslo?

Záhradné stoličky sú nepostrádateľnou súčasťou každej letnej grilovačky a chytania vitamínu D. Plastový záhradný nábytok je nenáročný na údržbu, nie je však odolný ako kovové záhradné stoličky. Pokiaľ si potrpíte na dizajn a prírodné materiály, porozhliadnite sa po drevenej záhradnej stoličke, tá si však vyžiada pravidelnú údržbu. Všetky výhody a mínusy vám predstavíme nižšie.

Záhradné stoličky sú nepostrádateľnou súčasťou každej letnej grilovačky a chytania vitamínu D. Plastový záhradný nábytok je nenáročný na údržbu, nie je však odolný ako kovové záhradné stoličky. Pokiaľ si potrpíte na dizajn a prírodné materiály, porozhliadnite sa po drevenej záhradnej stoličke, tá si však vyžiada pravidelnú údržbu. Všetky výhody a mínusy vám predstavíme nižšie.

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Kde začať s výberom

Záhradná stolička neslúži výhradne na záhrade. V závislosti od účelu, ktorému má slúžiť sa odvíja aj jej materiál a kvalita spracovania. Posvietime si teda najprv na ne.

Využitie záhradnej stoličky

Ak ste často na cestách a radi stanujete, bude pre vás dôležitá skladnosť a nízka hmotnosť, čo spĺňajú kempingové stoličky. Oproti tomu stoličky a kreslá na denné posedenie pri dome môžu byť ťažšie a pevnejšie - dôležitá bude ich stabilita a vaše pohodlie - to vám najlepšie poskytnú drevené záhradné stoličky a kreslá. Ak však dáte prednosť väčšej odolnosti poveternostným vplyvom poslúžia lepšie kovové stoličky. Dôležitým elementom výberu je tiež cena. Plastový záhradný nábytok je v tomto ohľade najpriaznivejšia voľba pre vašu peňaženku. Polohovateľné záhradné ležadlá zase umožnia ničím nerušený odpočinok pri opaľovaní. Odpočinok počas sparného letného dňa si zaslúžia aj tí najmenší, nájdete tak aj detské záhradné stoličky, ktoré sú samozrejme prispôsobené veľkosťou, ale často tiež veselým motívom.

Konštrukcia a jej odolnosť

Budú vaše kreslá a stoličky často vystavené dažďu? V takom prípade voľte čo najodolnejšie materiály, ako sú exotické drevá alebo kov, prípadne umelý ratan. (Tuzemské drevo nemusí byť tak odolné v porovnaní s exotickými variantmi, vyžaduje totiž častejšiu a dôkladnejšiu starostlivosť.) Lacnejší plast môže v priebehu času blednúť a hoci je nízka váha výhodou, podpisuje sa to na jeho stabilite a nosnosti.

Kvalita spracovania

Ak chcete, aby vám nábytok dlho vydržal, sledujte aj kvalitu spracovania. Plast by mal byť pevný, aby nebolo ľahké ho ohnúť. Rovnako tak u kvalitného kusu neuvidíte rozstrapkané hrany a všetko bude perfektne zabrúsené a pritom bez ostrých hrán. To potom platí aj pre drevené a kovové varianty. Perfektné spracovanie a rovnomerná vrstva laku ukazuje na kvalitné kusy, ktoré vám budú dobre slúžiť. Ak sú na stoličke alebo kresle zvary, mali by byť zabrúsené, šróby a skrutky sa nesmú pretáčať a ich hlavy by mali byť zapustené.

Drevený záhradný nábytok

Parametre

Ako spoznať stoličku, ktorá bude pohodlná práve pre vás? Dá sa to aj z parametrov.

Rozmery

Výška väčšiny stoličiek sa bude pohybovať medzi 80 cm a 1 metrom. Dôležité je predovšetkým operadlo, aby vám poskytlo dostatočnú oporu pre chrbát. Pri výbere záhradnej stoličky môžete vychádzať aj z toho, aká vysoká je vaša stolička, ktorú už máte doma - či sa vám na nej sedí pohodlne, prípadne by vám vyhovovala vyššia. Kreslá sú tradične nižšie, ale na druhú stranu širšie a všeobecne zamerané na maximálny komfort. Šírka sa preto pohybuje od 50 cm až po 70 a viac centimetrov.

Hmotnosť

Najnižšiu hmotnosť majú plastové kreslá a stoličky, ktoré môžu vážiť aj menej ako 2 kilogramy. Potom už hmotnosť len rastie. U väčšiny kovových alebo drevených kusov počítajte s 5-8 kg, však akonáhle zvolíte nejaké robustnejšie modely alebo varianty z exotického dreva, môže sa váha vyhupnúť aj nad 15 kg.

Nosnosť

Aj tie najlacnejšie plastové stoličky majú nosnosť 100 kg. Tá by tiež mala byť najnižšia odporúčaná. S kvalitnejším materiálom samozrejme nosnosť rastie a môže byť aj niekoľko stoviek kilogramov v prípade kovu alebo exotického dreva. Pri výbere myslite na to, že vaše návštevy môžu vážiť viac, než členovia vašej rodiny.

Každý materiál vyžaduje starostlivosť, niektoré vám to však výrazne uľahčia

Materiál záhradných stoličiek

Ktorý materiál nebude vzdorovať pri manipulácii, ktorý najdlhšie vydrží a s ktorým urobíte najväčšiu parádu? Zatiaľ čo niektoré záhradné stoličky môžete nechať napospas prírodným živlom, iné budú požadovať vašu starostlivosť a úkryt na zimu.

Kov

Kovové záhradné stoličky sa môžu pochváliť dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou. Najčastejším materiálom je oceľ a hliník - kovové výplety stoličiek budú po dlhšom sedení menej pohodlné, je preto vhodné k nim dokúpiť podušky alebo podsedáky.

Plast

Výhodou plastovej záhradnej stoličky je jej nízka váha aj cena. Vyberať môžete zo širokej ponuky dizajnov a farieb - tie však nevyhnutne vplyvom UV žiarenia postupne blednú. Plastový záhradný nábytok je dobré vždy zabezpečiť, aby vám ho neodniesol vietor.

Plastové záhradné stoličky

Drevo

Drevené záhradné stoličkypevné a odolné. Najčastejšie dreviny, z ktorých sa záhradný nábytok vyrába je buk, dub, borovica alebo smrek. Drevené záhradné stoličky vyžadujú pravidelnú údržbu - je potrebné ich moriť, lakovať, prípadne napúšťať voskom, aby vám slúžili dlhé roky. Nájdete tiež exotické dreviny ako teak, eukalyptus, bambus alebo ratan, ktoré si žiadajú špecifickú starostlivosť, ale sú odolnejšie ako stoličky z miestneho dreva.

Umelý ratan

Umelý ratan je stále populárnejšou voľbou materiálu, kedy samotný materiál je zhotovený z kvalitného polyratanu a vzhľadom imituje klasický ratan. Berie si tak všetky výhody plastového nábytku ako veľmi nízku váhu, bezúdržbovosť, a pretože ide o plast, tak aj cenovú dostupnosť. K tomu pridáva množstvo farebných variantov a predovšetkým stálofarebnosť, takže kreslá nebudú v priebehu času blednúť.

Textil

Textil je častým materiálom pre výplety či už stoličiek, alebo sedačiek a lehátok. Rovnako tak medzi textil môžete zaradiť všelijaké vankúšiky a podušky, vďaka ktorým je každé kreslo ešte pohodlnejšie. Žiadne textilné časti nábytku by nemali zostávať na daždi alebo na snehu. Záhradná stolička s textilom tak ponúknu najlepšiu službu v altánkoch alebo na priedomí pod strechou, kde ich spravidla môžete nechať a zostanú v suchu.

Skladovanie záhradných stoličiek

Údržba a zazimovanie

Dôležitá je predovšetkým priebežná údržba, kedy každú nečistotu včas odstránite. V prípade plastového nábytku stačí väčšinou voda, pri kove alebo dreve môžete použiť saponát. Pri drevených kusoch je údržba o niečo náročnejšia - stoličky je potrebné čas od času ošetriť voskom, lazúrou alebo olejom. Interval záleží od druhu dreva, platí však, že čím mäkšie drevo, tým častejšiu a dôkladnejšiu starostlivosť by ste mu mali venovať.

Skladovanie mimo sezónu by malo byť predovšetkým v suchu - nič nepoškodí drevo alebo textil tak ako vlhkosť. K nábytku by sa nemali dostať žiadne chemické látky, preto pozor na skladovanie v garáži. Jednotlivé kusy môžete chrániť špeciálnym ochranným obalom, ktorý poslúži aj počas sezóny v období dažďov.